2007-04-08

Zagadka o piratach i łupie

Dziesięciu piratów zdobyło skarb złożony ze stu sztuk złota। Chcą podzielić się łupem. Są, na swój własny i szczególny sposób, piratami demokratycznymi - mają zwyczaj dzielenia łupów w następujący sposób. Najgwałtowniejszy pirat proponuje metodę podziału i wszyscy głosują; każdy ma jeden głos, wnioskodawca też. Jeśli 50% lub więcej głosów jest za, propozycja zostaje zatwierdzona i wciela się ją w życie. W przeciwnym przypadku wnioskodawca zostaje wyrzucony za burtę i cała procedura zostaje powtórzona przez najgwałtowniejszego z pozostałych piratów.Wszyscy piraci lubią wyrzucać ludzi za burtę, ale - jeśli mają wybór - wolą twardą gotówkę. Sami nie lubią być wyrzucani za burtę. Wszyscy piradci działają racjonalnie, wiedzą, że inni piraci też działają racjonalnie, wiedzą, że oni wiedzą, że ... i tak dalej.Jaka propozycja podziału łupów maksymalizuje dolę najgwałtowniejszego pirata?6 comments:

Balkon said...

hej! (:
Trafiłam tu, bo usilnie poszukiwałam rozwiązania, usłyszanej zagadki o piratach. Nie jestem najgorsza w logicznych łamigłówkach, ale w tym wypadku, babska logika chyba mnie zawiodła. Albo po prostu nawinie podświadomie wierzę, że każdy pirat jest tak naprawdę dobry i nie wyrzuci za burtę najzachłanniejszego...(:
Byłabym strasznie wdzięczna, jakbyś mi podał rozwiązanie, albo chociaż może jakieś cenne wskazówki?(:
Niepiracka Aga

Balkon said...

(mam nadzieję, że ten post jakoś do Ciebie dotrze, bo chyba ten blog już nie w użyciu...(:)

majek said...

Nie mam pojęcia jaka jest odpowiedź! Ale pięć lat temu wiedziałem, na prawdę!

Balkon said...

no nie! byłam pewna, że wiesz! teraz już kompletnie nie wiem, co mam zrobić, muszę mieć rozwiazanie (to sprawa honorowa, wielkiej wagi(:), może, w jakiejś wolnej, nudnej chwili mógłbyś sobie o tym pomyśleć i może by Ci się przypomniało?(: (...jestem bezczelna, wiem (:)

majek said...

Anonimowa Siostra mówi:
Rozwiązaniem zagadki jest zdaje się 96 monet. Ponumerujmy piratów zaczynając od tego, który proponuje podział jako pierwszy. Propozycja, która powinna zostać przyjęta to 96 monet dla pirata nr1, po 0 monet dla piratów o parzystych numerach i po 1 monecie dla pozostałych. A dlaczego? Gdyby zostało ostatnich dwóch piratów, to pirat nr9 zgarnie wszystko, a pirat nr10 nie dostanie nic. Więc jeśli zostanie ostatnich trzech, to pirat nr8 zagarnia 99 monet odpalając jedną monetę dla nr10, który się z niej i tak ucieszy... itd. Zagadka natomiast staje się ciekawsza, gdy liczba piratów wzrośnie do liczby przekraczającej 200 ….

Balkon said...

aaaaaa, czyli trzeba było to rozpracować systemowo, a ja ciągle skupiałam się na ich uczuciach i aspekcie psychologicznym (:
dzięki za rozwiązanie!
pozdrowienia zza śnieżnej zaspy w Koszalinie (: